Szpitalny Oddział Ratunkowy przeprowadził 22.11. 2022 dla swoich pracowników ćwiczenia, których celem było utrwalenie schematów zachowań stosowanych w szczególnych przypadkach. Przykładem może być pacjent który uległ skażeniu niebezpieczną substancją

- Żyjemy w trudnych czasach i wszystko może się zdarzyć, dlatego musimy być na to przygotowani – wyjaśnia Monika Gołębiowska, kierownik SOR.

Niezbędny do przeprowadzenia symulacji był specjalistyczny sprzęt. Komora, w której dochodzi do dekontaminacji, została użyczona przez strażaków z jednostki w Dębicy.

Zanim osoba skażona (w tej roli jeden z ratowników) do takiej komory wejdzie, wyposażony w kombinezony personel rozbiera ją do bielizny i spryskuje pianą. Piana wraz z substancjami szkodliwymi jest następnie zmywana pod natryskiem w komorze. Później pacjent jest ubierany i drugim wejściem transportowany na SOR. Tam zajmują się nim lekarze. Cały proces trwa nie więcej niż 20 minut.

Po zakończonej procedurze, woda z basenu w komorze jest wypompowywana i utylizowana, jako zawierająca szkodliwe substancje.

Dyrektor ZOZ Dębica zapowiedział, że przymierza się do zakupu takiej komory

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragnę przestać najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla Państwa niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk, zmartwień.
Życzę, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, Przyjaciół oraz wszystkich bliskich dla Państwa osób.
Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem 2023 życzę dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te najskrytsze marzenia.
Życzy

Przemysław Wojtys

Dyrektor ZOZ w Dębicy

szpital

freepik.com

W dniu 20 października 2022r. w godzinach porannych na Oddziale Neurologii pojawił się dym na korytarzu. Personel natychmiast przystąpił do ewakuacji pacjentów. O zdarzeniu poinformowane zostaje Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Dyżurny natychmiast dysponuje zastępy do działań. Na miejsce udaje się dwa zastępy gaśnicze i samochód specjalistyczny podnośnik o wysięgu 42 metry oraz dowódca Jednostki. Informacja trafia również do Dyrektora Szpitala który udaje się na miejsce celem koordynacji działań.
Personel przed przybyciem straży pożarnej ewakuował pacjentów do bezpiecznych stref. Po sprawdzeniu stanu osobowego okazało się iż jeden z pacjentów został uwięziony w łazience. W celu jego ewakuacji zostaje wykorzystany przez strażaków podnośnik hydrauliczny SH-42. Pacjent ewakuowany przez okno na zewnątrz budynku został przekazany personelowi medycznemu.
Po sprawdzeniu pomieszczeń przez strażaków działania zostały zakończone a pacjenci bezpiecznie wrócili na oddział.
Na szczęście to były tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenie procedur, zachowanie się personelu medycznego na wypadek takich sytuacji oraz możliwości taktycznych dla sprzętu będącego na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej a w szczególności podnośnika hydraulicznego.
Ćwiczeniom przyglądali się Przemysław Wojtys Dyrektor ZOZ w Dębicy, st.bryg. Krzysztof Marek Komendant Powiatowy PSP w Dębicy i pozytywnie ocenili działania służb podczas ćwiczeń podkreślając profesjonalne działania personelu medycznego.
Dziękujemy biorącym udział w ćwiczeniach funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy na czele z Komendantem Powiatowym PSP. Wnioski i cenne wskazówki przekazane na podsumowaniu z całą pewnością zostaną wykorzystane w działalności Szpitala Powiatowego w Dębicy.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy obchodził w dniu 20 października 75-lecie działalności. Konferencja naukowo-szkoleniowa „Might and Magic szpitalnictwa w Dębicy – 75 lat historii, dzień dzisiejszy i przyszłość” obfitowała w prelekcje i wykłady naukowe związane
z medycyną.

Dyrekcji szpitala, lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom administracyjno-technicznym podziękowania za codzienny wysiłek na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia złożył Piotr Chęciek Starosta Dębicki.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia pamiątkowych medali dla zasłużonych pracowników ZOZ w Dębicy.

designed by Dcstudio - Freepik.com

1. Odwiedziny w Oddziałach Szpitalnych odbywają się w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 – 17.30, natomiast w soboty, niedziele i w dni wolne od pracy w godz. 14.00 – 18.00
2. Pacjenta jednoczasowo może odwiedzić 1 osoba, a w szczególnych sytuacjach 2 osoby.
3. Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji (m.in. kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła itp.)
4. Konieczne jest stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos przez cały czas przebywania na terenie podmiotu leczniczego.
5. Odwiedzający zobowiązany jest do przeprowadzenia dezynfekcji rąk po wejściu do Szpitala, przed i po kontakcie z osobą odwiedzaną i przed wyjściem ze Szpitala.
6. Personel oddziału decyduje o możliwości odwiedzin pacjenta w danym momencie w zależności od sytuacji epidemiologicznej na danym oddziale.
7. Odwiedziny pacjentów poza ustalonymi godzinami oraz w sytuacjach wyjątkowych (np. stan ciężki, terminalny) odbywają się po uzgodnieniu z Kierownikiem Oddziału lub lekarzem dyżurnym.