W dniu 20 października 2022r. w godzinach porannych na Oddziale Neurologii pojawił się dym na korytarzu. Personel natychmiast przystąpił do ewakuacji pacjentów. O zdarzeniu poinformowane zostaje Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Dyżurny natychmiast dysponuje zastępy do działań. Na miejsce udaje się dwa zastępy gaśnicze i samochód specjalistyczny podnośnik o wysięgu 42 metry oraz dowódca Jednostki. Informacja trafia również do Dyrektora Szpitala który udaje się na miejsce celem koordynacji działań.
Personel przed przybyciem straży pożarnej ewakuował pacjentów do bezpiecznych stref. Po sprawdzeniu stanu osobowego okazało się iż jeden z pacjentów został uwięziony w łazience. W celu jego ewakuacji zostaje wykorzystany przez strażaków podnośnik hydrauliczny SH-42. Pacjent ewakuowany przez okno na zewnątrz budynku został przekazany personelowi medycznemu.
Po sprawdzeniu pomieszczeń przez strażaków działania zostały zakończone a pacjenci bezpiecznie wrócili na oddział.
Na szczęście to były tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenie procedur, zachowanie się personelu medycznego na wypadek takich sytuacji oraz możliwości taktycznych dla sprzętu będącego na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej a w szczególności podnośnika hydraulicznego.
Ćwiczeniom przyglądali się Przemysław Wojtys Dyrektor ZOZ w Dębicy, st.bryg. Krzysztof Marek Komendant Powiatowy PSP w Dębicy i pozytywnie ocenili działania służb podczas ćwiczeń podkreślając profesjonalne działania personelu medycznego.
Dziękujemy biorącym udział w ćwiczeniach funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy na czele z Komendantem Powiatowym PSP. Wnioski i cenne wskazówki przekazane na podsumowaniu z całą pewnością zostaną wykorzystane w działalności Szpitala Powiatowego w Dębicy.