Szpitalny Oddział Ratunkowy przeprowadził 22.11. 2022 dla swoich pracowników ćwiczenia, których celem było utrwalenie schematów zachowań stosowanych w szczególnych przypadkach. Przykładem może być pacjent który uległ skażeniu niebezpieczną substancją

- Żyjemy w trudnych czasach i wszystko może się zdarzyć, dlatego musimy być na to przygotowani – wyjaśnia Monika Gołębiowska, kierownik SOR.

Niezbędny do przeprowadzenia symulacji był specjalistyczny sprzęt. Komora, w której dochodzi do dekontaminacji, została użyczona przez strażaków z jednostki w Dębicy.

Zanim osoba skażona (w tej roli jeden z ratowników) do takiej komory wejdzie, wyposażony w kombinezony personel rozbiera ją do bielizny i spryskuje pianą. Piana wraz z substancjami szkodliwymi jest następnie zmywana pod natryskiem w komorze. Później pacjent jest ubierany i drugim wejściem transportowany na SOR. Tam zajmują się nim lekarze. Cały proces trwa nie więcej niż 20 minut.

Po zakończonej procedurze, woda z basenu w komorze jest wypompowywana i utylizowana, jako zawierająca szkodliwe substancje.

Dyrektor ZOZ Dębica zapowiedział, że przymierza się do zakupu takiej komory